Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Spawarki i osprzęt spawalniczy

( ilość produktów: 104 )

Spawalnictwowprowadzenie

Spawalnictwo jest dziedziną techniki, która pozwala nam na trwałe łączenie ze sobą metali. Aby było to możliwe, potrzebujemy silnego, skoncentrowanego źródła ciepła oraz, w zależności od rodzaju wykonywanej czynności, spoiwa, które połączy nam dwa elementy. Spawalnictwo kojarzy nam się w zdecydowanej większości z czynnością, jaką jest spawanie, i słusznie, aczkolwiek dziedzina ta nie ogranicza się tylko do tej jednej czynności.

Oprócz spawania, wyróżnić możemy jeszcze procesy takie jak:

Lutowanie – do tej czynności potrzebujemy użycia spoiwa, które połączy nam ze sobą lutowane elementy. Co istotne, temperatura spalania spoiwa powinna być niższa niż temperatura topnienia łączonych ze sobą materiałów, gdyż w przeciwnym wypadku doszłoby do ich zniszczenia. Urządzeniem umożliwiającym nam cały ten proces jest lutownica oporowa oraz lutownica transformatorowa jak np. DEDRA DED7536 o mocy 175W z maksymalną temperaturą grzania 600˚CLutownice używane są zazwyczaj do łączenia kabli i przewodów, a także przy produkcji czy naprawie elektronicznych układów scalonych. Spoiwem, którego używamy wraz z lutownicą jest w tym wypadku lut z topnikiem, zwany inaczej spoiwem lutowniczym.

Zgrzewanie – to proces, w którym doprowadzamy do rozgrzania i nadtopienia krawędzi powierzchni elementów, które chcemy ze sobą złączyć, i dociśnięcia ich do siebie. Po ostudzeniu, elementy zostają ze sobą nierozerwalnie złączone. Zgrzewać możemy ze sobą np. rury z metali oraz tworzyw sztucznych, a potrzebne będzie nam do tego urządzenie o podobnie brzmiącej nazwie, czyli zgrzewarka. Co ważne w procesie zgrzewania nie zachodzi potrzeba używania dodatkowego spoiwa.

No dobrze, czas, więc opowiedzieć, co nieco o samym procesie spawania.

Czynność ta polega na łączeniu materiałów poprzez ich nagrzanie i stopienie w miejscu łączenia. Zależnie od metody i sprzętu, jakiego używamy czynność ta przebiega z dodaniem lub bez dodania spoiwa.

Jeśli chodzi o metody spawania to możemy wyróżnić następujące rodzaje:

MIG/MAG (Metal Inert Gas / Metal Active Gas)

Ta metoda spawania potocznie zwana jest migomatem i polega na spawaniu łukowym drutem topliwym w osłonie gazowej. Drut podawany jest bezpośrednio z uchwytu spawalniczego przez cały czas zachodzącego procesu. Impuls elektryczny generuje łuk spawalniczy, który topi zarówno drut, jak i spawany element - w ten sposób powstaje spoina. Ze względu na rodzaj używanego gazu spawalniczego, rozróżniamy dwie metody spawania: MIG (Metal Inert Gas) - wykorzystuje gazy obojętne jak np. hel czy argon, przy czym gaz ten, jest jedynie osłoną elektrody i nie bierze udziału w samym procesie spawania. MAG (Metal Active Gas) - to odwrotność, czyli gaz użyty podczas spawania jest gazem aktywnym np. CO2 i ma udział w całym zachodzącym procesie.

Zalety spawania migomatem:

 • duża wydajność i szybkość procesu
 • dobra jakość spoiny
 • możliwość spawania we wszystkich pozycjach
 • metoda stosunkowo prosta do opanowania  

TIG (Tungsten Inert Gas)

Ta technika wymaga od spawacza dużych umiejętności, a polega na spawaniu elektrodą wolframową nietopliwą w osłonie gazów obojętnych. Po wytworzeniu łuku spawalniczego należy podać spoiwo w jeziorko spawalnicze. Metoda spawania TIG wykorzystywana jest do spawania stali niskostopowych, wysokostopowych oraz metali niezależnych.

Zalety spawania TIG-iem:

 • czysta spoina
 • ładny, estetyczny wygląd spawanego miejsca
 • uniwersalność i wszechstronność

MMA (Manual Arc Welding)

Jest to spawanie łukowe topliwą elektrodą otuloną, czyli taką składającą się z metalowego rdzenia pokrytego otuliną. Główną różnicą między tą, a pozostałymi metodami spawania jest to, iż w metodzie MMA elektroda topi się, a co za tym idzie ulega skróceniu podczas całego procesu. Metoda ta wymaga, więc sporych umiejętności od spawacza, gdyż istotne jest utrzymanie łuku o stałej długości, co nie jest łatwe biorąc pod uwagę fakt ciągłego skracania się elektrody.

Zalety spawania MMA:

brak konieczności podłączenia gazu

możliwość spawania różnych rodzajów i gatunków metali i stopów

wysoka jakość spoin, dobre własności mechaniczne

Osprzęt spawalniczy – niezbędnik każdego spawacza

Każda osoba, czy to doświadczona, czy dopiero zaczynająca swoją przygodę ze spawaniem, powinna być świadoma, iż wyposażyć musi się w odpowiednie narzędzia spawalnicze. Tym bardziej, jeśli spawanie to nie tylko nasza pasja, ale i praca zarobkowa, warto zainwestować w odpowiednie wyposażenie spawalnicze.

Do spawania, niezbędna nam, więc będzie oczywiście spawarka, którą dobieramy zależnie od metody spawania, którą będziemy się posługiwać. Ze względu na to kryterium wyróżniamy spawarkę MMA, spawarkę TIG oraz spawarkę MIG/MAG. Dostępne są również urządzenia, które łączą w sobie różne funkcje i umożliwiają spawania kilkoma metodami. Przykładowo takim rodzajem spawarki 2w1 jest spawarka inwertorowa DESTI202, która umożliwia nam pracę metodą TIG oraz MMA.

Drugim sposobem podziału jest podział na spawarki inwertorowe i transformatorowe.

Spawarki inwertorowe są urządzeniami zazwyczaj niewielkich rozmiarów, dlatego są najchętniej wybierane zarówno przez profesjonalistów jak i amatorów. Są lekkie, łatwo je więc zabrać ze sobą w dowolne miejsce.

Przykładami spawarek inwentorowych w naszym sklepie są:

Spawarki transformatorowe mają nieco większe gabaryty, dlatego nie są aż tak poręczne i mobilne jak spawarki inwertorowe, jednak niewątpliwą ich zaletą jest duża odporność na uszkodzenia mechaniczne, można, więc pracować nimi w trudnych warunkach. Przykładem spawarki transformatorowej jest produkt DEDRA DESA351 o prądzie spawania regulowanym w zakresie 90-250A.

Będąc w temacie spawarek warto dodać, że wszystkie spawarki marki DEDRA z linii czerwonej, znajdujące się w naszym asortymencie posiadają 4-letnią gwarancję.

Należy mieć również świadomość, że niektóry osprzęt spawalniczy jest ze swojej natury zużywalny i prędzej czy później będziemy musieli go wymienić. Do tego rodzaju artykułów spawalniczych należą chociażby elektrody rutylowe czy drut topliwy, które stapiają się w procesie spawania. Poza zużywalnymi artykułami spawalniczymi, o których pisaliśmy wyżej, na rynku dostępne są różnego rodzaju akcesoria spawalnicze, które mogą zdecydowanie ułatwić oraz poprawić komfort pracy. Wśród takich akcesoriów spawalniczych znają się mi.in szczypce spawalnicze, kątowniki magnetyczne czy młotki spawalnicze. Od indywidualnych preferencji użytkownika zależy, które z nich będą przydatne w pracy, a które nie.

Jest jeszcze jedna kwestia, o której należy bezwzględnie pamiętać!

Proces spawania jest czynnością narażającą jej wykonawcę na ryzyko utraty zdrowia i jest czynnością szkodliwą dla człowieka, należy, więc zawsze stosować odzież ochronną, specjalnie do tego celu przeznaczoną. Podstawą jest przyłbica spawalnicza lub tarcza spawalnicza. Osoby, które zajmują się spawaniem zawodowo powinny wybrać samościemniającą przyłbicę spawalniczą jak np. DEDRA DES003. Ten rodzaj przyłbicy zapewnia ochronę twarzy i oczu przed odpryskami, iskrami, promieniowaniem podczerwonym i ultrafioletowym występującymi podczas spawania metodami MMA, MIG/MAG i TIG. Kolejną ważną częścią garderoby spawaczy są odpowiednie rękawice spawalnicze wykonane ze skóry. Rękawice chronią użytkownika przed ewentualnymi oparzeniami podczas spawania. Warto również zaopatrzyć się w skórzany fartuch spawalniczy chroniący korpus użytkownika.

Podsumowując – podczas spawania powinniśmy stosować:

 • środki zapewniające ochronę oczu
 • środki zapewniające ochronę twarzy
 • sprzęt zapewniający ochronę układu oddechowego 
 • rękawice ochronne 
 • odzież ochronną
 • obuwie specjalistyczne

 

Świat spawalnictwa jest tematem bardzo rozległym, zawierającym wiele niuansów i szczegółów, o których zapaleni spawacze mogą rozprawiać godzinami. My w powyższym tekście przybliżyliśmy tylko podstawowe informacje, także gorąco zachęcamy do drążenia tematu i oczywiście do spróbowania swoich sił w spawaniu, które na pierwszy rzut oka wydaje się czynnością prostą, ale przy pierwszym zetknięciu z nim potrafi nieźle zaskoczyć. Zapraszamy również do naszego sklepu, w którym znajdziecie Państwo niezbędny osprzęt spawalniczy, akcesoria i narzędzia spawalnicze oraz odzież ochronną, zapewniającą bezpieczeństwo podczas wykonywania prac.                                        

Kategoria
Symbol
Zasilanie
pixel