Pneimatiskās skavotāji un skavas
( produktu skaits: 32 )Narzędzia pneumatyczne - krótkie wprowadzenie
Z tym rodzajem narzędzi spotkać się możemy przede wszystkim w profesjonalnych warsztatach czy zakładach z różnych branż. Są chętnie wykorzystywane w motoryzacji oraz stolarce i dekarstwie, aczkolwiek stają się coraz bardziej popularne również wśród zwykłych majsterkowiczów. Narzędzia pneumatyczne mogą osiągnąć większą moc niż klasyczne elektronarzędzia, a wszystko dzięki sprężonemu powietrzu, które wykorzystują do swojego funkcjonowania. Są też zazwyczaj lżejsze, mniej awaryjne oraz produkują zdecydowanie mniej hałasu, co przekłada się na wygodę i komfort użytkowania.
Aby móc korzystać z narzędzi pneumatycznych, wyposażyć się musimy w odpowiedni kompresor lub sprężarkę powietrza. Wybór kompresora zleży od tego, jakich urządzeń będziemy używać, jakiej „mocy” one potrzebują. Im większy sprzęt tym więcej sprzężonego powietrza będzie om wymagał do swojego działania. W zasadzie większość standardowych elektronarzędzi znajduje swoje odzwierciedlenie w gamie narzędzi pneumatycznych i tak na rynku znajdziemy m.in. wkrętarki pneumatyczne, klucze udarowe pneumatyczne, pneumatyczne piły szablaste oraz gwoździarki i zszywacze pneumatyczne.
Tym ostatnim przyjrzymy się bliżej w poniższym tekście.
Gwoździarka pneumatyczna
Gwoździarka to urządzenie, które umożliwia nam wbijanie gwoździ bez konieczności używania tradycyjnego narzędzia ręcznego, jakim jest młotek - praca nią jest, więc zdecydowanie szybsza i efektywniejsza. Gwoździe wbijać możemy pod różnymi kątami oraz na różne głębokości, zależnie od potrzeb, a urządzenie posiada zazwyczaj dwa tryby pracy - impulsowy z wyraźną przerwą pomiędzy strzałami oraz tryb sekwencyjny umożliwiający szybkie, seryjne wbijanie gwoździ. Gwoździarka pneumatyczna, wyglądem przypomina pistolet, a gwoździe umieszczone są w magazynku taśmowym lub bębnowym.
Gwoździarki pneumatyczne bębnowe, czyli właśnie te z magazynkiem bębnowym, są praktyczne pod względem pojemności magazynka – mieści on dużo gwoździ, które połączone są ze sobą na specjalnej taśmie. Właśnie ta cecha sprawia, że ten rodzaj gwoździarek najczęściej wykorzystywany jest przez dekarzy podczas kładzenia dachów, gdyż niweluje konieczność dokładania, co chwila „naboi” do urządzenia. Wybierając gwoździarkę pneumatyczną należy kierować się rodzajem prac, do którego narzędzie będzie nam służyć. Na rynku znajdziemy modele obsługujące różny zakres średnic oraz długości gwoździ, dlatego polecamy dokładnie zapoznać się ze specyfikacją urządzenia przed zakupem, gdyż więcej nie zawsze znaczy lepiej. Przykładowo gwoździarka bębnowa pneumatyczna PANSAM A533154 obsługuje gwoździe stolarskie o długości od 25 do 55mm, średnicy od 2,1 do 2,3mm i główce od 5,5 do 5,7 mm, dlatego służy do prac typowo stolarskich i dekarskich. Duży magazynek pomieścić może do 350 sztuk gwoździ, więc jak widać jest to typowo specjalistyczna maszyna, która do domowego użytku raczej nam się nie przyda.
Zszywacz pneumatyczny
Znany jest również, jako zszywacz tapicerski (pneumatyczny), taker tapicerski (pneumatyczny) czy pistolet tapicerski (pneumatyczny), gdyż swoje zastosowanie znajduje głównie w tej branży. Służy on do trwałego łączenia ze sobą elementów poprzez wbicie w nie gwoździ bądź zszywek, jak to dzieje na przykład podczas tapicerowania mebli. Co istotne do pistoletu tapicerskiego pneumatycznego użyć możemy gwoździ o bardzo małych łebkach, przez co stają się one niewidoczne na przymocowanym materiale, a co jest bardzo istotne w przemyśle tapicerskim. Zszywacze tapicerskie (pneumatyczne) posiadają wbudowany mechanizm podawania zszywek/gwoździ do końcówki narzędzia, dlatego nie ma konieczności ładowania magazynku po każdym „strzale” zszywaczem.
Pistolet pneumatyczny na zszywki wymaga od użytkownika nieco wprawy podczas jego używania, szczególnie podczas prac związanych z obijaniem przedmiotów czy konstrukcji materiałem. Przy tego typu czynnościach należy uważać, aby nie przebić na wylot materiału, który chcemy połączyć z meblem. Poza przemysłem tapicerskim, takera pneumatycznego użyjemy również przy pracach wykończeniowych – przymocujemy nim np. wykładzinę do podłogi – w warsztacie majsterkowicza – możemy nim zbić np. skrzynkę na rośliny czy na narzędzia ogrodowe – a także na różnego rodzaju magazynach – szybko i trwale zamkniemy nim np. karton. Bardziej zaawansowane modele posłużą również w stolarce oraz dekarstwie. Podobnie jak w przypadku gwoździarki pneumatycznej, podczas wyboru kierujmy się przede wszystkim celem, do jakiego zszywacz ma nam posłużyć, gdyż od tego zależeć będzie wielkość oraz moc urządzenia. Zszywacz tapicerski pneumatyczny PANSAM A533151 dla przykładu, to narzędzie dedykowane właśnie do tapicerowania, a także do prac wykończeniowych. Jest kompatybilny z zszywkami typu 80 o dł. 6-16 mm, więc chociażby z tego faktu, służy raczej do drobnych prac.
Zszywacz – gwoździarka pneumatyczna
Jak nietrudno się domyślić jest to połączenie gwoździarki pneumatycznej oraz zszywacza pneumatycznego. Narzędzie 2w1 jest bardzo fajnym rozwiązaniem, szczególnie dla majsterkowiczów oraz niewielkich firm remontowo-wykończeniowych, gdzie zarówno gwoździarka jak i zszywacz pneumatyczny, przydają się tylko raz na jakiś czas i nie są głównym sprzętem zarobkowym. Połączenie dwóch urządzeń niweluje koszty związanie z zakupem osobnych narzędzi oraz zaoszczędza miejsce, gdyż zamiast dwóch mamy tylko jeden przyrząd. Do zszywacza-gwoździarki pneumatycznej pasować, więc będą zarówno gwoździe jak i zszywki – jedyne, o czym musimy pamiętać to wybór odpowiedniego typu i rozmiaru, kompatybilnych z naszym narzędziem.
Najważniej informacje – o czym należy pamiętać używając gwoździarek i zszywaczy pneumatycznych?
Jest kilka ważnych tematów, o których nie należy zapominać podczas używania tych dwóch narzędzi pneumatycznych tak, abyśmy mogli cieszyć się ich funkcjonalnością jak najdłużej.
Przede wszystkim pamiętajmy o używaniu naolejacza – prawidłowe naoliwienie silnika jest kluczowe dla działania narzędzia. Jeśli zaniedbamy ten temat, na pewno prędzej czy później dojdzie do jego zatarcia, czyli uszkodzenia!
Istotną sprawą jest również odpowiednie dobranie ciśnienia pracy – zbyt duże może spowodować uszkodzenie wewnętrznych elementów narzędzia, w tym silnika, co uniemożliwi nam dalszą pracę. Natomiast zbyt małe ciśnienie, nie nada odpowiedniej mocy urządzeniu, tym samym nie będzie ono w stanie pracować w sposób prawidłowy.
Dobór gwoździ i zszywek to kolejny temat warty uwagi. Zszywki do zszywaczy pneumatycznych mają swoje typy i rozmiary, które należy dobrać do posiadanego przez nas urządzenia. Zazwyczaj na zszywaczu widnieje informacja, jaki typ zszywek do niego pasuje i jaki zakres rozmiarów jest przez narzędzie obsługiwany. Jeśli chodzi o gwoździe do zszywaczy pneumatycznych to zasada jest podobna, czyli musimy określić zakres długości oraz średnic gwoździ, które gwoździarka obsługuje. Ważne jest również rodzaj narzędzia, jaki posiadamy, gdyż inne będą gwoździe dla zwykłej gwoździarki, a inne dla gwoździarki pneumatycznej bębnowej.
Ostatnia, ale nie mniej ważna rada – nie bójmy się czytać instrukcji obsługi J Wiele osób nie zwraca nawet uwagi na ten niepozorny kawałek papieru, ale zaufajcie nam, w instrukcjach znajdują się bardzo ważne informacje na temat bezpieczeństwa użytkowania danego urządzenia, zasad jego działania i konserwacji, dlatego warto poświęcić chwilę, aby rzucić na nią okiem. Mamy nadzieję, że udało nam się rozjaśnić, choć trochę temat gwoździarek i zszywaczy pneumatycznych.
Pamiętajcie Państwo, że tego typu narzędzia znajdziecie również w wersji elektrycznej/sieciowej oraz akumulatorowej, więc jeśli pneumatyka nie przekonuje Was wystarczająco, zachęcamy do przejrzenia narzędzi z innych działów.