Haarad, hargid, kobarad, kobarad
( toodete arv: 16 )Widły, grabie, motyka prosta, trójząb ogrodowy oraz haczka to narzędzia, które powinny znajdować się w wyposażeniu ogrodu. Są niezbędne podczas wykonywania licznych prac i to nie tylko jesienią! Przydadzą się bez względu na to, czy do czynienia mamy z rabatą, polem uprawnym czy przystrzyżonym równiutko trawnikiem.
Grabie - proste, ale efektywne narzędzie
Grabie to jedno z podstawowych narzędzi w zapleczu ogrodnika. Dzięki prostej konstrukcji są niezawodne i pozwalają na szybkie wykonywanie pracy. Podobnie jak pozostałe narzędzia, nawet grabie mają różne cechy. Mogą się różnić od siebie gęstością zębów ich rozstawieniem, materiałem wykonania czy trzonkiem. Wpływa to nie tylko na oczywiste walory estetyczne i wygodę podczas użytkowania, ale przede wszystkim na efekty pracy.
Grabie grabiom nie są równe, warto wobec tego przed rozpoczęciem prac zwrócić uwagę na aspekt wyboru stosownego narzędzia. Znacznie wytrzymalsze, niż grabie drewniane będą na pewno grabie metalowe. Stalowe ostrza efektywnie rozcinają glebę czy zagarniają liście i dużo lepiej znoszą efekt ścierania niż ich drewniane czy tworzywowe odpowiedniki. Niestety jest to okupione zwiększoną wagą. Do lekkich prac, w których nie musimy wgryzać się w ziemię czy pomiędzy źdźbła trawy dużo lepiej poradzą sobie grabie tworzywowe. Praca nimi przypomina zamiatanie, a do tego są wyjątkowo lekkie. Istnieją grabie do wyczesywania suchej trawy, grabie do siana czy grabie do wertykulacji jednak do znacznie powszechniej używanych należą grabie do trawnika i grabki do liści. W przypadku porządkowania trawy ze zbędnych elementów warto sięgnąć po grabie wachlarzowe, a podczas przygotowań do wysiewu szerokie grabie do ziemi.
Siekiera, motyka...
Praca na roli czy prowadzenie warzywniaka wymaga nieco innego sprzętu. Zazwyczaj do wzruszenia ziemi i przygotowania miejsca wystarczy motyka potocznie nazywana haczką oraz widły do kopania czy trójzęby ogrodowe.
Dzięki dużo bardziej masywnej konstrukcji zębów oraz końcówki roboczej, mogą skuteczniej penetrować ziemię lub zagarniać duże ilości liści. Widłami co prawda nie zbierzemy pojedynczych liści na stos, ale dużo szybciej przerzucimy je do worka, taczki czy kompostownika.