Dodání zdarma z 300,00 zł
Uložit do nákupního seznamu
Vytvoření nového nákupního seznamu

Svařovací příslušenství

( počet produktů: 67 )

Osprzęt spawalniczy– niezbędnik każdego spawacza

Każda osoba zajmująca się spawaniem, niezależnie od tego czy robi to zawodowo czy hobbystycznie, powinna być zaznajomiona z akcesoriami spawalniczymi, które niezbędne są do bezpiecznego wykonywania tej czynności. Spawanie bowiem zawsze jest szkodliwe dla zdrowia człowieka, dlatego należy wyposażyć się w odpowiedni osprzęt spawalniczy.

Podczas spawania powinniśmy, więc stosować:

  • środki zapewniające ochronę oczu 
  • środki zapewniające ochronę twarzy
  • sprzęt zapewniający ochronę układu oddechowego 
  • rękawice ochronne
  • odzież ochronną
  • obuwie specjalistyczne

Podstawą podstaw, którą należy zastosować jest użycie tarczy do spawania lub przyłbicy do spawania. Maska spawalnicza inaczej zwana przyłbicą spawalniczą zapewnia spawaczowi ochronę twarzy i oczu przed odpryskami, iskrami, promieniowaniem podczerwonym i ultrafioletowym. Poza standardowymi modelami masek do spawania, rynek oferuje również maski oraz przyłbice samościemniające.

Na czy polega różnica między jednymi, a drugimi?

Standardowe modele masek spawalniczych zapewniają szerokie pole widzenia, są lekkie i stosunkowo niedrogie, jednak ich wadą jest konieczność podnoszenia ich za każdym razem, kiedy chcemy skontrolować swoją pracę, oraz opuszczania chcąc pracę kontynuować. Przyłbica spawalnicza samościemniająca jest pozbawiona tej konieczności, gdyż stopień zaciemnienia zwiększany bądź zmniejszany jest automatycznie. Dzięki tej opcji po wygaszeniu łuku spawalniczego obraz samoczynnie rozjaśnia się, co niweluje konieczność zdejmowania przyłbicy, aby sprawdzić postęp naszej pracy.

Maski samościemniające są droższe od swoich standardowych wersji, jednak zważywszy na komfort pracy, warto zainwestować w tego typu akcesorium. Przykładowym modelem takiej maski do spawania samościemniającej jest DEDRA DES003 przeznaczona do spawania metodami: MMA, MIG/MAG oraz TIG. Innym sposobem ochrony oczu i twarzy jest użycie tarczy spawalniczej np. DEDRA DES015. Posiada ona takie same funkcje jak standardowa przyłbica spawalnicza z tą różnicą, że tarcza wyposażona została w drewniany uchwyt, za który trzymamy przykładając tarczę do twarzy.Tarcze spawalnicze są najtańszą opcją ochrony, jednak z uwagi na konieczność ciągłego trzymania tarczy, są one mało praktyczne i rzadko już wybierane zarówno przez profesjonalistów jak i początkujących spawaczy.

Przy wyborze przyłbic do spawania, należy pamiętać, aby wybrać odpowiednią do danej metody spawania, gdyż nie wszystkie maski, przyłbice czy tarcze spawalnicze muszą nadawać się do każdej metody. Przed zakupem upewnijmy się, więc, że dany produkt spełni nasze oczekiwania.

Kolejnym ważnym aspektem ochrony jest posiadanie rękawic do spawania. Wykonane ze specjalnie przygotowanej skóry zwierzęcej chronią dłonie oraz nadgarstki przed odpryskami oraz wysoką temperaturą wytwarzaną podczas pracy. Rękawice spawalnicze są miękkie w środku i szorstkie na zewnątrz, tak, aby zapewnić spawaczowi pewny chwyt oraz komfort pracy. Co prawda ograniczają one w pewnym stopniu zdolności manualne użytkownika, jednak ochrona, jaką dają, rekompensuje tę niedogodność. W naszym sklepie przykładem takich rękawic są rękawice spawalnicze DEDRA BH1005 wykonane z jednego kawałka skóry bydlęcej, co zapewnia większą wytrzymałość i odporność na przetarcia. Warto również zaopatrzyć się w specjalny fartuch np. fartuch spawalniczy skórzany z dwoiny DEDRA BHSP01 chroniący korpus użytkownika. Fartuch spawalniczy podobnie jak rękawice spawalnicze wykonany jest zazwyczaj z grubej, niepalnej skóry zwierzęcej, chroniącej użytkownika przed gorącymi odpryskami, a co za tym idzie poparzeniami ciała.

Należy pamiętać, iż odzież ochronna dla spawaczy (jako środek ochrony indywidualnej kategorii II) musi spełniać określone wymagania i być certyfikowana w procesie oceny typu WE na zgodność z Dyrektywą 89/686EWG [9].

Oprócz wyżej wymienionego rodzaju akcesoriów spawalniczych służących do ochrony spawacza, istnieje również osprzęt, który jest niezbędny do wykonywania samej czynności spawania. Na pewno, w zależności oczywiście od stosowanej przez nas metody, musimy zaopatrzyć się w elektrody rutylowe i/lub drut spawalniczy. Są to akcesoria zużywalne, lecz niezbędne do wykonywanej przez nas pracy, watro, więc mieć na podorędziu ich zapas.

Kolejną rzeczą są przewód elektrodowy, przewód masowy stosowany w metodzie MMA, TiG, MIG/MAG, oraz uchwyt spawalniczy przeznaczony do spawania metodą MIG/MAG. Te akcesoria spawalnicze są narażone na ryzyko uszkodzeń, na szczęście w takiej sytuacji możemy je bez problemu zakupić i wymienić. Zazwyczaj są one na tyle uniwersalne, że pasują do wielu popularnych modeli spawarek. Innymi wymienialnymi częściami są m.in. końcówki prądowe, uchwyty prądowe, zaciski masowe czy dysze ceramiczne.

Wszystkie to elementy znajdziecie Państwo oczywiście w naszym sklepie :)

Osoby zainteresowane tematem spawania gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszymi produktami z tej dziedziny. W asortymencie znajdziecie Państwo dużą gamę spawarek inwentorowych oraz transformatorowych, a także cały niezbędny do wykonywania pracy spawacza osprzęt spawalniczy.

Dla klientów szukających innego rodzaju sprzętu również się coś znajdzie - zapraszamy do przyjrzenia się chociażby gamie elektronarzędzi przenośnych oraz ręcznych, w której na pewno znajdziecie Państwo coś dla siebie.

Udanych zakupów!                                                    

Price ranges
Cena
-
pixel