Отопление за дома
( брой продукти: 15 )Ogrzewanie domu – dodatkowa dawka ciepła dla zmarzluchów
Latem, gdy szukamy ochłody w domu czy biurze sięgamy po wiatraki i wentylatory. Zimą czy jesienią, sytuacja pogodowa jest odwrotna i zamiast ochłody, często szukamy dodatkowego źródła ciepła. O ile w pierwszej sytuacji sprawa jest prosta, tak w tej drugiej, warto porządnie zastanowić się, jaki produkt będzie dla nas najlepszy. Jakie w ogóle mamy opcje? Zaraz postaramy się odpowiedzieć na to pytanie :)
Czym się dogrzać, oto jest pytanie? – rodzaje ogrzewania domowego
Na rynku znajdziemy wiele ofert dla domowego czy biurowego sposobu na dogrzanie pomieszczeń. Wśród produktów z tej kategorii znaleźć możemy termowentylatory, grzejniki konwektorowe i olejowe oraz promienniki ciepła. Poniżej ich krótka charakterystyka.
Termowentylator – jego ciepło wytwarzane jest za pomocą grzałek elektrycznych, a rozprowadzenie uzyskanego ciepła, możliwe jest, dzięki wbudowanemu wiatrakowi. Ze względu na niewielkie rozmiary (zazwyczaj, gdyż znaleźć możemy też większe modele), służy raczej do punktowego ocieplenia, niż do dogrzania całego pomieszczenia, chyba, że jest ono niedużych rozmiarów. Termowentylatora zwanego inaczej farelką, można użyć np. w przyczepie kempingowej czy kuchni.
W ofercie naszego sklepu znaleźć można termowentylator pionowy oraz termowentylator ceramiczny.
Ciekawym przykładem tego pierwszego jest model DESCON DA-T201, który ze względu na możliwość pracy zarówno w pionie jak i w poziomie, można zakwalifikować, jako termowentylator pionowo-poziomy. Posiada on trzy tryby nawiewu powietrza (chłodne, ciepłe, gorące), a wbudowany termostat daje możliwość precyzyjnego ustawienia temperatury. Termowentylator ceramiczny wyposażony jest w grzałki ceramiczne, które cechują się większą wytrzymałością i wydajnością, więc ciepło odczuwalne jest natychmiast po uruchomieniu. Takim urządzeniem wyposażonym we właśnie tego typu grzałki jest termowentylator ceramiczny z oscylacją DESCON DA-T182CS. Funkcja oscylacji w tym produkcie pomaga w lepszym rozprowadzeniu ciepłego powietrza w pomieszczeniu, a wbudowane zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa zapewnia nam komfort i pewność użytkowania.
Grzejnik konwektorowy – jest to urządzenie zasilane elektrycznie, którego duża powierzchnia sprawia, iż ciepło oddawane jest w sposób równomierny – jest zatem w stanie ogrzać większe pomieszczenie niż termowentylator. Zasada działania takiego grzejnika jest prosta - pobiera on powietrze od spodu, ogrzewa je, a następnie uwalnia do góry. Jego głównymi zaletami są mobilność (jest lekki, więc można go swobodnie przestawiać) oraz szybkie nagrzewanie pomieszczenia. Niektóre modele tak jak grzejnik konwektorowy DESCON DA-K2000 T¸ wyposażone zostały w funkcję nawiewu, dzięki której ciepło jeszcze szybciej rozprowadzane jest po pomieszczeniu.
Grzejnik olejowy – jest to kaloryfer wypełniony w środku olejem, który nagrzewa się i oddaje swoje ciepło do pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu oleju, po rozgrzaniu się i odłączeniu grzejnika od zasilania, urządzenie jeszcze długo daje nam przyjemne ciepło.
Piecyki olejowe możemy podzielić na dwa rodzaje:
- grzejnik olejowy z ożebrowaniem – dzięki zastosowaniu ożebrowania, powierzchnia grzania jest większa, co przekłada się na szybsze i bardziej efektywne ogrzanie pomieszczenia
- grzejnik olejowy panelowy, czyli bez ożebrowania – jego konstrukcja to dwie płaskie płyty, złączone ze sobą po bokach, co sprawia, iż grzejnik ten ma bardziej designerski wygląd. Te grzejniki olejowe są również zazwyczaj tańsze od swoich braci z ożebrowaniem
Wśród naszego asortymentu można znaleźć również grzejnik olejowy z termostatem oraz grzejniki olejowe z nadmuchem. Termostat jest już raczej standardem wyposażenia piecyków olejowych, ale mimo to warto podczas zakupów upewnić się, że interesujący nas produkt jest w niego wyposażony, gdyż dzięki niemu możemy regulować temperaturę, jaką chcemy uzyskać. Funkcja nawiewu natomiast, zapewnia nam lepsze i szybsze rozprowadzenie ciepła po pomieszczeniu, czyli grzanie jest efektywniejsze. Modelem łączącym w sobie obydwie te funkcje jest grzejnik olejowy z nawiewem DESCON DA-J2052F z dodatkowym zabezpieczenie przed przewróceniem oraz przegrzaniem.
Grzejnik konwektorowy czy olejowy? Jaki grzejnik domowy wybrać?
Jak wszystko na świecie tak i różne grzejniki mają swoje plusy i minusy.
Grzejnik konwektorowy jest stosunkowo lekki w porównaniu do grzejnika olejowego, dlatego też ma większą mobilność, możemy go bez problemu przenosić z miejsca na miejsce. Jest też tańszy, więc zaoszczędzimy na domowym budżecie wybierając ten rodzaj piecyka. Urządzenie to bardzo szybko się nagrzewa jednak minusem jest to, iż po jego odłączeniu, kaloryfer bardzo szybko oddaje swoje ciepło i natychmiast przestaje nam dogrzewać pomieszczenie. Grzejnik olejowy natomiast rozgrzewa się dłużej, ale właśnie dzięki substancji znajdującej się w nim, jeszcze po odłączeniu od zasilania oddaje ciepło na zewnątrz, dzięki czemu nawet po jego wyłączeniu pokój czy biuro jest nadal dogrzewane przez urządzenie. Z tego względu jest też bardziej energooszczędny od swojego poprzednika. Minusem jest jego waga, choć zazwyczaj grzejniki te wyposażone są w koła transportowe, co sprawia, że ta cecha nie jest przeszkodą w jego mobilności. Podsumowując – jeśli zależy nam na szybkim, ale krótkotrwałym ogrzaniu danego pomieszczenia, spokojnie można wybrać piecyk konwektorowy. Jeśli jednak naszą potrzebą jest stałe docieplenie pokoju czy biura, lepszym rozwiązaniem będzie zakup piecyka olejowego.
Nie grzejnik i nie farelka – jeszcze jedna opcja na docieplenie
Ciekawym pomysłem na dogrzanie się w chłodniejsze dni jest promiennik ciepła podczerwieni. Ten rodzaj ogrzewania jest najbardziej zbliżony do naturalnego, jakie daje nam słońce. Promiennik ogrzewa jedynie organizmy żywe oraz przedmioty, a nie powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, dzięki czemu nie wysusza go, a w pomieszczeniach panuje odpowiednia wilgotność i nie trzeba dodatkowo stosować nawilżaczy, aby zniwelować jej niedobór. Powietrze nie jest również wprawione w ruch, więc nie unoszą się w nim kurz czy inne pyły dlatego jest to dobra opcja dla alergików. Ten rodzaj ogrzewania, możemy zastosować również na zewnątrz pomieszczenia. Promiennik ciepła możemy przykładowo ustawić w chłodniejsze wieczory na tarasie, a gdy znajdziemy się w jego zasięgu, ciepło, jakie wytwarza będzie nas dogrzewało.
Podsumowując...czas na decyzję
Znając już opcje, jakie mamy do wyboru, dużo łatwiej będzie nam się zdecydować na odpowiednie dla nas rozwiązanie. Podczas zakupów grzejników czy termowentylatorów, należy zwrócić uwagę na ich moc, gdyż im jest większa, tym większą temperaturę grzania możemy uzyskać. Warto też, aby urządzenie wyposażone było w termostat, dla płynnej regulacji temperatury, bo nie zawsze jest przecież potrzeba, aby grzejnik grzał pełnią swojej mocy. Funkcja nawiewu również jest bardzo przydatna, gdyż dzięki niej ciepło rozprowadzane jest bardziej efektywnie po pomieszczeniu. Jak zwykle musimy określić swoje potrzeby i odpowiedzieć sobie na pytanie, jak duże pomieszczenie chcemy ogrzać i w jakim zakresie, czy zależy nam na szybkim nagrzaniu czy może na wolniejszym, ale za to długotrwałym. Po określeniu tych zagadnień, dużo łatwiej będzie nam dokonać odpowiedniego dla nas wyboru :)
Zachęcamy również do zapoznania się z kategorią ogrzewania technicznego, w której znajdziemy różnego rodzaju nagrzewnice czy piecyki gazowe.