Kanalizacijske spirale
( število izdelkov: 11 )Co poradzić na zatkaną kanalizację – czyli jakie mamy opcje poza wezwaniem fachowca?
Zatkanie kanalizacji to problem, z którym każdy z nas miał do czynienia, choć raz w życiu i jak każdy wie nie jest to temat przyjemny. Zatkana umywalka czy zlew kuchenny, skutecznie może utrudnić nam życie. Na szczęście istnieją sposoby na samodzielne poradzenie sobie z tym problemem, bez pomocy hydraulika, którego usługi są przecież w cenie.
Istnieje oczywiście kilka metod na pozbycie się zatoru powodującego niedrożność rur.
W pierwszej kolejności warto skorzystać z klasycznego przepychacza sanitarnego, którego użycie sprawia, iż w rurze wytwarza się ciśnienie, pozwalające na usunięcie zatoru. Jeśli ta czynność da pozytywny efekt to problem z głowy, ale często gęsto zator nie chce ustąpić i musimy szukać innej drogi rozwiązania kłopotu. Możemy oczywiście użyć do tego specjalnych chemikaliów, jednak nie każdy (w tym my) jest ich fanem ze względu chociażby na ich toksyczność dla środowiska. Również osoby posiadające dzieci czy zwierzęta niechętnie korzystają z tego typu rozwiązań, gdyż substancje te (oraz ich opary) są silnie żrące i drażniące, więc zawsze podczas ich używania istnieje ryzyko dla zdrowia naszego i naszych podopiecznych.
Na szczęście istnieje jeszcze jedno urządzenie, które pomóc nam może w usunięciu zatoru, którego przepychacz sanitarny nie dał rady usunąć, a jest to sprężyna hydrauliczna znana też pod nazwą sprężyny kanalizacyjnej, spirali hydraulicznej czy żmijki do przepychania rur.
Spirala do rur – jak używać?
Sprężyna do przepychania rur to narzędzie proste zarówno w swojej konstrukcji, jak i obsłudze. Składa się ona z wyżej wymienionej sprężyny oraz uchwytu, który służy do jej obracania wewnątrz przepychanej rury. Koniec sprężyny kanalizacyjnej wsuwamy do zapchanej rury i zaczynamy kręcić korbką – czynność ta ma za zadanie wprowadzenie spirali głęboko w rurę, aż do powstałego zatoru. W momencie dotarcia do przeszkody, sprężyna zaczyna odrywać jej fragmenty, aż w końcu rura zostanie udrożniona. Aby korzystanie z narzędzia było efektywne, spirala do przepychania rur powinna być, co jakiś czas wyjmowana, aby usunąć z niej zabrudzenia na niej zebrane, a następnie znów włożona do rury. Czynność tą powtarzamy kilkukrotnie, aż do całkowitego udrożnienia rury. Tym sposobem, przy użyciu żmijki do rur, jesteśmy w stanie pozbyć się niemal każdego rodzaju zatoru, nieważne czy jest on pochodzenia organicznego czy też nie.
Spirala do kanalizacji - rodzaje
Może to być dla niektórych zaskoczeniem, ale sprężyny do udrażniania rur możemy podzielić wg rodzaju. Jeszcze do niedawna podział taki nie był możliwy, gdyż występował w zasadzie tylko jeden typ sprężyn, jednak świat idzie do przodu, więc nawet tak proste narzędzia rozwijają się razem z nim.
Na czym zatem polega ów podział?
Już go przedstawiamy:
- spirala do udrażniania rur ręczna – klasyczna wersja spirali, gdzie do jej użycia używamy siły naszych mięśni kręcąc korbką i wprowadzając tym samym narzędzie w głąb przepychanej rury
- spirala do udrażniania rur elektryczna – wyposażona w napęd elektryczny, czyli zamiast ręcznego kręcenia sprężyną, mamy tu wariant, który wykorzystuje zamiast siły naszych mięśni moc płynącą z gniazdka. Jak nietrudno się domyślić, sprężyna taka jest dużo efektywniejsza niż narzędzie ręczne, gdyż ilość obrotów/min, jaką urządzenie jest w stanie wygenerować jest zdecydowanie większa niż przy użyciu siły mięśni. Taka żmijka kanalizacyjna nie również jest zależna od naszej siły i wytrzymałości, więc pracować nią możemy ciągle, bez robienia przerw dla odpoczynku.
- spirala do udrażniania rur akumulatorowa – zasada działania jak w spirali elektrycznej, natomiast tu nie musimy korzystać z gniazdka elektrycznego, gdyż do zasilania wystarczy nam naładowany akumulator. Niewątpliwą zaletą tego narzędzia jest jego mobilność. Przykładem tego rodzaju urządzenia jest przepycharka do rur akumulatorowa 18V DEDRA SAS+ALL DED7081 z 7-metrowej długości sprężyną, którą udrożnimy rury o średnicach 20-50mm.
Czas wyboru – jaka spirala do rur?
Kiedy znamy już zasadę działanie spirali hydraulicznej oraz jej rodzaje czas wybrać to, co dla nas najodpowiedniejsze. Na wstępie określamy oczywiście, jaki rodzaj spirali do przepychania rur wolimy: ręczny, ekonomiczny cenowo, czy zdecydowanie droższy elektryczny. Tu kwestią jest nasza wygoda oraz częstotliwość korzystania z narzędzia. Dla użytku domowego nie warto inwestować w drogi sprzęt i my postawilibyśmy na klasyczną sprężynę do rur ręczną. Do użytku zarobkowego natomiast, warto już rozważyć zakup elektrycznej spirali kanalizacyjnej, która przyspieszy wykonywaną przez nas pracę.
Drugą bardzo ważną sprawą jest określenie długości spirali. Jeżeli kupimy za krótką, to nie zdziałamy nią nic, gdyż zwyczajnie nie sięgnie ona do miejsca zatoru. Na rynku znajdują się różne długości sprężyn, od 3m do nawet 10 czy 15m. Dla użytku domowego, gdzie rury są stosunkowo krótkie 5m spirala powinna być optymalna.
Warto również zwrócić uwagę na to, z jakiego rodzaju materiału została wykonana spirala do udrażniania rur kanalizacyjnych. Pamiętajmy, że narzędzie będzie pracowało w środowisku wodnym, musi być, więc odporne na korozje – w innym wypadku będzie stopniowo rdzewieć, aż w końcu przestanie nadawać się do użytku. Tak samo ważny jest uchwyt – dobrze, aby był on antypoślizgowy i pewnie leżał w dłoni.
Jeśli akurat jesteście Państwo w potrzebie i poszukujecie dla siebie spirali kanalizacyjnej lub innych narzędzi hydraulicznych to zachęcamy do zapoznania się z naszymi produktami z tej dziedziny.
A jeśli nie... cóż...
Świat narzędzi jest olbrzymi i każdy znajdzie w nim coś dla siebie, dlatego nie pozostaje nic innego jak zaznajomić się z pozostałymi kategoriami, czy to narzędzi ręcznych, czy elektronarzędzi :)
Zapraszamy!