Vrtáky
( počet produktov: 450 )Wiertło - co to jest i do czego służy
Tak, wiemy, że wydaje się to oczywiste. Jednakże mnogość konstrukcji oraz materiałów do których należy wykorzystywać dane wiertło potrafi być nie lada wyzwaniem nawet dla wprawionych majsterkowiczów. Wiertło to nic innego niż końcówka robocza, która pozwala wykonać otwór w obrabianym materiale. Do klasycznych wierteł zaliczamy również koronki tzn właściwie wiertła koronowe. Pozwalają one na wykonywanie otworów o dużych średnicach.
Rodzaje wierteł
Skoro już wiemy, co to są wiertła to następnym narzucającym się pytaniem jest jakie są rodzaje wierteł.
Wiertła możemy podzielić m.in. ze względu na rodzaj materiału, który obrabiamy tj:
- wiertła do metalu - specjalny kształt spirali i jej podszlifowanie usprawnia odprowadzanie urobku tj. metalowego wióra. Dzięki wysokiej ostrości ostrza i odpowiedniemu kątowi czubka wiertła, końcówka nie ślizga się po powierzchni i szybko "wgryza" się w materiał. Kąt wierzchołkowy wiertła do metalu DEDRA wynosi 135ׄ°C co daje nam komfort wykonywania otworów bez uprzedniego punktowania miejsca nawiertu. Przeważnie wykonane są ze stali szybkotnącej HSS lub stali HSS z domieszką kobaltu (tzw. wiertło kobaltowe) co zapewnia zwiększoną trwałość i większą ochronę przed przegrzaniem wiertła. Dzięki temu wiertła kobaltowe będą pierwszym wyborem, jeśli planujemy wiercić w metalach utwardzanych cieplnie o dużo większej wytrzymałości niż klasyczna stal konstrukcyjna. Do stali konstrukcyjnej dedykowane są klasyczne wiertła HSS do metalu.
- wiertła do drewna - podobnie jak w przypadku wierteł do metalu, spirala wiertła do drewna jest specjalnie wyprofilowana, aby jak najlepiej pracować w drewnie i materiałach drewnopochodnych. Spirala pełni rolę rowka wiórowego co jest bardzo ważne. Im więcej wiórów i pyłu pozostaje w otworze tym ciężej jest wiercić. Zwiększone tarcie może powodować znaczny wzrost temperatury wiertła i skończyć się jego termicznym uszkodzeniem. Czubek wiertła jest zwieńczony tzw. żądłem. Pozwala ono na stabilne wiercenie bez uprzedniego punktowania czy też wiercenia otworu pilotażowego. Choć nadal zalecamy wstępnie nawiercić materiał niewielkiej średnicy wiertłem, aby mieć pewność prawidłowego prowadzenia wiertła o interesującej nas średnicy. Zmniejsza to również naprężenia jakie mogą powstawać w materiale. Wiertła łopatkowe DEDRA znajdą zastosowanie przy pracach związanych z łączeniem elementów drewnianych gdzie istotne jest chowanie główek wkrętów i śrub w płaszczyźnie materiału w celu uzyskania dobrego efektu wizualnego wykonywanej pracy.
- wiertła do betonu - przeznaczone do ciężkiej pracy. Dzięki zastosowaniu płytki lub płytek widiowych (wiertła quarto) wiertło efektywnie skrawa i kruszy beton lub kamień. Spirala wiertła wspomaga odprowadzanie urobku na zewnątrz, choć warto co jakiś czas wspomóc ten proces wysuwając wiertło poza otwór. Dzięki temu zwiększamy również żywotność wiertła dając mu przerwę na ostygnięcie. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do wykruszenia bądź stopienia się płytki widiowej, co może być szczególnie zauważalne w sytuacji kiedy trafimy na zbrojenie wewnątrz betonu.
- wiertła do szkła i ceramiki- charakteryzują się odmienną konstrukcją od standardowych wierteł do metalu, drewna czy betonu. Mocno wyprowadzona płytka widiowa, odpowiednio naostrzona ma za zadanie sprawne w wiercenie się w powierzchnię szkła lub glazury bez uszkodzenia pozostałej części materiału. Do wiercenia w szkle polecamy wiertło do szkła DEDRA DED1530. Oprócz konstrukcji z płytką z węglika wolframu, występują również wiertła z nasypem diamentowym jak w przypadku wiertła diamentowego do gresu DED1573.
- wiertła multifunkcyjne - w poszukiwaniu uniwersalności narzędzi powstają przydatne rozwiązania. Takim niewątpliwie jest wiertło do różnych materiałów DED1529Q. Wywiercimy nim otwory w drewnie, szkle, tworzywach sztucznych czy metalach nieżelaznych. Walcowy uchwyt współpracuje ze wszystkimi klasycznymi uchwytami wiertarskimi. Powłoka z azotku tytanu znacząco zwiększyła odporność wiertła na zużycie.
Jak wybrać wiertło?
Wybór odpowiedniego wiertła może sprawić, że praca stanie się przyjemnością. Jeśli nam się nie uda nie tylko zrazimy się do majsterkowania, ale możemy również narazić się na straty finansowe. Jeżeli kupiłeś nieprawidłowe wiertło to nie przejmuj się, kiedyś trafi się projekt, w którym je wykorzystasz. Aby uniknąć takiej sytuacji należy odpowiedzieć sobie na pytania:
- w jakim materiale będziesz pracować - podczas wyboru wiertła możesz posiłkować się powyższą listą dotyczącą rodzajów wierteł. Wiercenie w glazurze będzie wymagać innego wiertła niż wiercenie w betonie. Dodatkowo wiertła do betonu rozdzielić możemy na wiertła standardowe, koronowe czy też na:
- rodzaj uchwytu/mocowania- jeżeli głównie pracujesz wiertarkami lub wiertarko-wkrętarkami ze standardowym uchwytem wiertarskim to powinny Cię interesować wiertła z mocowaniem HEX lub walcowym. Niestety wiercenie w betonie nie będzie aż tak efektywne jak w przypadku młotowiertarki z uchwytem SDS Plus lub SDS MAX. Urządzenia te posiadają dużą moc udaru, do wykorzystania której potrzeba odpowiedniego mocowania wiertła. Udar znacząco usprawnia wiercenie w betonie, ponieważ oprócz ruchu obrotowego dodatkowo kruszy urobek w otworze. Jeżeli masz taką młotowiertarkę zainteresuj się wiertłami do betonu SDS plus lub do dużych młotowiertarek wiertłami z mocowaniem SDS MAX.