Veržliarakčiai
( produktų skaičius: 384 )Kampiniai veržliarakčiai su reketu, DEDRA 17L5001, 6-19 mm, CrV, 20 vnt., keičiamos galvutės
Konstrukcijos medžiaga: CRV, S2 (antgaliams) Elementų skaičius rinkinyje: 20 vnt.Raktas su reketiniu veržliarakčiu, DEDRA 12H020, kotas 1/2", 2 vnt. rinkinys
Medžiaga: CrMo plienas + CrV Tvirtinimas: 1/2" kvadratas Griebtuvo dantų skaičius: 30 Griebtuvo tipas: vidinisVeržliarakčio antgalis, DEDRA 12H021, kotas 1/2" CrMo
Konstrukcijos medžiaga: CrMo Tvirtinimas: kvadratinis, 1/2" kotas Penkių pakopų (įvairių dydžių)Veržliarakčio antgalis, DEDRA 12H022, lizdas 1/2" CrMo
Konstrukcijos medžiaga: CrMo Tvirtinimas: kvadratinis, 1/2" lizdas Penkių pakopų (įvairių dydžių)Radiatoriaus ventiliacijos raktas, DEDRA 12H025 2 vnt. rinkinys
Medžiaga: cinko ir aliuminio lydinys (ZnAl) Kotas: kvadratinis, 5x5 mm2 vnt. komplektas: 4 mm, 75x75 mm veržliaraktis + lango reguliavimo veržliaraktis DEDRA 06F400
Dviračių daugiafunkcinių įrankių rinkinys, 9 vnt., CRV plienas, DEDRA 06F243
Daugiafunkcinis įrankis, dviračių remonto rinkinys DEDRA 06F244, 15 vnt., CRV
Smugines galvutes aliuminio ratlankiams, kompl. 1/2" 17, 19, 21 mm, CrMo
Narzędzia ręczne – cała gama możliwości
Pojęcie narzędzi ręcznych jest tak obszerne, że można by napisać o tym całą książkę.
Do tej kategorii zaliczymy wszystkie te przedmioty, które używane są poprzez przyłożenie siły mięśni, a zatem bez użycia energii elektrycznej. Uogólniając narzędzia ręczne możemy podzielić ze względu na cel, do jakiego ich używamy np.
- narzędzia zaciskowe, czyli te służące do zaciskania części i elementów np. szczypce
- narzędzia uderzające, czyli te służące do uderzania, przebijania lub wbijania np. młotek i młot
- narzędzia tnące, czyli te służące do przecinania, rozcinania, cięcia np. piły ręczne, nożyce
To oczywiście tylko przykłady, ponieważ jak wspomnieliśmy wcześniej, gama tego rodzaju narzędzi jest naprawdę obszerna i zagłębić się w każdy rodzaj byłoby naprawdę trudno. Dlatego w poniższym tekście przyjrzymy się narzędziom ręcznym, jakimi są klucze – przedstawimy ich rodzaje, przykłady oraz najczęstsze ich wykorzystanie.
Klucze płaskie
To narzędzia pozwalające nam na odkręcanie/przykręcanie śrub sześciokątnych. Klucz płaski, a w zasadzie jego budowa, charakteryzuje się dwustronnością, co w praktyce oznacza, że zarówno z jednego jak i drugiego końca możemy korzystać podczas wykonywanej pracy. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że zazwyczaj końce mają różne rozmiary (standardowo z różnicą dwóch „oczek”), czyli w jednym przedmiocie mamy tak naprawdę dwa klucze płaskie – przykładowo klucz płaski DEDRA 1483 CrV posiada rozmiar 30 na jednym końcu, a na drugim rozmiar 32. Klucz płaski występować może w wersji standardowej oraz jako klucz płaski z grzechotką.
Klucze oczkowe
Zastosowanie jest takie samo jak przy kluczach płaskich, różnica między nimi polega w ich konstrukcji. Klucz płaski ma „otwarte” końcówki, natomiast w kluczu oczkowym są one zamknięte. Oprócz klasycznych kluczy oczkowych, możemy zetknąć się również z ich połączeniem z kluczem płaskim, jakim jest klucz płasko-oczkowy. Jak nietrudno się domyślić, w kluczu tym jedna z końcówek jest płaska (otwarta), natomiast druga oczkowa (zamknięta), czyli i w tym przypadku nabywając taki klucz, zyskujemy produkt 2w1. Dodatkowo klucz oczkowy występuje w wersji z odgiętą końcówką, ułatwiającą odkręcenie/przykręcenie śruby znajdującej się w nietypowym, trudno-dostępnym miejscu. Taki klucz znany jest po prostu, jako klucz oczkowy odgięty. Oprócz tych dwóch rodzajów na rynku znajdziemy jeszcze klucz oczkowy i płasko-oczkowy z grzechotką, którego temat przybliżymy w dalszej części tekstu.
Klucze z grzechotką
Grzechotka jest mechanizmem, który pozwala nam na łatwiejsze i efektywniejsze dokręcanie i odkręcanie śrub. Dzięki jej zastosowaniu nie musimy przekładać i odrywać klucza od śruby, co przekłada się na większą wydajność oraz wygodę pracy takim narzędziem. W naszym sklepie znajdziecie Państwo płasko-oczkowe klucze z grzechotką, które wyposażone są dodatkowo w przegub o kącie wychylenia wynoszącym 180 stopni, co pozwala na dostęp do nietypowych i ciasnych miejsc. Przykładem takiego klucza jest klucz płasko-oczkowy z grzechotką DEDRA 14GP43. Nie każde klucze oczywiście wyposażone są w mechanizm grzechotki – na szczęście na rynku bez problemu nabyć można samą grzechotkę, do której jedynie musimy dokupić nasadki, które będą nam potrzebne do wykonywania pracy. Zamiast kompletować nasadki osobno, warto rozważyć zakup całego zestawu (mniejszego lub większego, zależnie od potrzeb) jak np. zestaw kluczy nasadowych, klucze nasadowe Hillen&Mohr 17L1012, w którego skład wchodzi 12 elementów, bądź bardziej rozbudowany, duży zestaw kluczy nasadowych Hillen&Mohr 17K094, gdzie znajdziemy, aż 94 elementy, w tym dwie grzechotki, w dwóch różnych rozmiarach. Należy pamiętać, iż klucz grzechotka dostępny jest w kilku rozmiarach – ¼ cala, 3/8 cala, ½ cala, ¾ cala oraz 1 cal – a każdy z nich ma znaczenie w zależności od zastosowania, dlatego przed zakupem należy precyzyjnie określić swoje potrzeby.
Klucze nasadowe
Rodzina kluczy nasadowych jest dość obszerna pod względem rodzajów i zastosowań.
Klucze nasadowe, nasadki przeznaczone są do stosowania wraz z kluczem grzechotką oraz pokrętłami, przegubami i przedłużkami. Istotną rzeczą jest rozmiar grzechotki, jaką posiadamy, gdyż wybierając klucze nasadowe, musimy wybrać te, o takim samym rozmiarze uchwytu montażowego – w przeciwnym wypadku nie będziemy w stanie nasadki użyć. Klucz nasadowy tak samo jak każdy inny klucz np. klucz płaski, ma również swój rozmiar, na co również zwracamy uwagę podczas dokonywania zakupów. Poza rozmiarem uchwytu montażowego i samego klucza, nasadki możemy podzielić na 6 i 12kątne oraz te o standardowej lub przedłużonej długości jak np. klucz nasadowy, nasadka długa 6kątna 1/2 Hillen&Mohr 17B318Z.
Bardzo podobnym rodzajem klucza, jeśli chodzi o budowę jest klucz trzpieniowy – on również dedykowany jest do pracy z grzechotką, różni się jednak końcówką nasadki, a konkretniej w kluczu trzpieniowym końcówka, czyli trzpień, zwieńczona jest zakończeniem w postaci bitów (HEX, Torx, Spline). Dzięki takiej konstrukcji klucza, zwiększany jest moment obrotowy, co równoznaczne jest ze zwiększeniem siły, z jaką dokręcamy dany element. Klucz trzpieniowy może mieć jednakże inna formę. Takim narzędziem jest klucz trzpieniowo-nasadowy, swoją konstrukcją przypominający literę „T”, której dłuższy koniec zakończony jest 6kątna nasadką. Znajdzie on swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie dostęp do odkręcanego elementu jest mocno utrudniony. Kolejnym narzędziem zaliczanym do gatunku kluczy nasadowych jest klucz do kół – narzędzie dedykowane właśnie do odkręcania/przykręcania śrub w kołach samochodowych. Klasyczny klucz do kół ma kształt krzyża, którego trzy końce zakończone są nasadkami dedykowanymi do śrub stosowanych w oponach, czyli w rozmiarach 17, 19, 21 mm. Czwarty koniec wyposażono w kwadratowe mocowanie ½”, dzięki któremu zamocować możemy dowolny rozmiar nasadki. Innym rodzajem tego typu klucza, o podobnym przeznaczeniu, lecz zmienionej konstrukcji jest klucz do kół samochodowych rozsuwany np. klucz teleskopowy do kół 1/2" Hillen&Mohr 17M054. Ten klucz przypomina kształtem literę „L”, którego jedno ramię jest regulowane, a do drugiego wyposażonego w mocowanie ½” możemy domontować potrzebne nam akurat nasadki. Wśród rodziny tych kluczy znajduje się również nasadka do świec oraz nasadki udarowe do felg.
Klucz rurowy - jak sama nazwa wskazuje - kształtem zbliżony jest do fragmentu rury, którego końce zakończone są otworami (zazwyczaj w dwóch różnych rozmiarach), które dzięki specjalnym kształtom, służą nam do zakręcania czy odkręcania nakrętek czy śrub. W korpusie klucza rurowego znajdują się otwory, w które wkładamy pokrętło-przetyczkę umożliwiające nam użycie klucza. Aby lepiej zobrazować ten opis zachęcamy do zapoznania się chociażby z produktem, jakim jest klucz rurowy, klucz rurkowy DEDRA 16R027 wykonany z utwardzanej stali węglowej. Klucz fajkowy natomiast z wyglądu przypominający fajkę lub literę „L” o skróconym jednym ramieniu, ma łamaną konstrukcję, pozwalającą na lepszy dostęp do śrub umiejscowionych z boku w ciasnych, zagłębionych miejscach.
Klucze imbusowe
Ten rodzaj klucza jest znany chyba wszystkim. Klucze te, ze względu na swoje zazwyczaj niewielkie rozmiary, służą do bardziej precyzyjnych prac z małymi elementami – bardzo często wykorzystywane są podczas skręcania mebli, są również niezbędnikiem warsztatów rowerowych. Klucze imbusowe kształtem przypominać mogą skróconą literę „L” lub w zależności od rodzaju oczywiście, literę „T”, a przekrój ich końcówek ma kształt sześciokąta. W przypadku klucza imbusowego typu L używać możemy obydwu końcówek klucza – krótszą mocniej dokręcimy żądany element, natomiast dłuższą dotrzemy do głębszych, ciaśniejszych miejsc. W kluczu imbusowym typu T, jego krótsze ramię służy nam, jako uchwyt, co poprawia komfort pracy narzędziem. Klucze imbusowe możemy spotkać również w wersji z kulką na jednej, dłuższej z końcówek. Takie rozwiązanie sprawia, że tą końcówką możemy pracować pod pewnym kątem, co zdecydowanie ułatwia nam dosięgnięcie śruby znajdującej się w trudno-dostępnym miejscu. Ze względu na swoją przydatność, warto zaopatrzyć się w cały zestaw kluczy imbusowych. Bardzo fajnym rozwiązaniem – szczególnie dla rowerzystów, którzy te klucze powinni mieć zawsze pod ręką - jest zestaw kluczy w formie scyzoryka. Dzięki takiej konstrukcji wszystkie klucze mamy zawsze w jednym miejscu i unikamy ryzyka zagubienia pojedynczych elementów, łatwiej również zabrać ze sobą taki „scyzoryk” np. na wycieczkę rowerową. Przykładem produktu, o którym mowa jest zestaw kluczy sześciokątnych DEDRA 06F240, składający się z 8 szt kluczy o różnych wielkościach.
Klucze typu Torx
Te klucze mają taka samą konstrukcję jak klucze imbusowe, różnią się jedynie przekrojem końcówki. O ile w kluczach imbusowych przekrój ten ma kształt sześciokąta, tak w kluczu Torx bardziej przypomina on sześcioramienną gwiazdę. Ten rodzaj klucza najczęściej stosuje się w mechanice samochodowej oraz w stolarce przy skręcaniu mebli.
Klucz nastawny
Tego rodzaju klucz najczęściej stosowany jest przy pracach hydraulicznych oraz budowlanych czy remontowych. Ze względu na swoją budowę oraz na regulację szczęk, w które jest wyposażony, jest również najbardziej uniwersalnym z kluczy. Dzięki tej regulacji z łatwością dostosuje się do różnych średnic nakrętek, rur czy zaworów, które chcemy akurat odkręcić czy dokręcić. Wśród kluczy nastawnych, najbardziej popularnymi są klucz francuski jak np. klucz nastawny krótki, klucz francuski DEDRA 12B330, klucz nastawny Stillson oraz klucz nastawny do rur.
Pojedyncze klucze, a może cały zestaw – w co zainwestować?
Niezależnie od tego, jaki rodzaj kluczy jest nam potrzebny w wykonywanej przez nas pracy, warto zapatrzeć się nie w pojedyncze sztuki, a w cały zestaw kluczy. Oddzielna kompletacja może być męcząca, a w efekcie końcowym okazać się może, iż nie mamy wszystkiego, co jest nam potrzebne – wybierając cały zestaw nie musimy zawracać sobie głowy tego typy problemami :) W przypadku całego kompletu, odpada również problem przechowywania narzędzi, gdyż zwyczajowo zaopatrzone są w walizki czy uchwyty, w których umieścić możemy klucze tak, by mieć je zawsze pod ręką. Wartym polecenia kompletem kluczy w naszym sklepie jest zestaw kluczy płasko oczkowych DEDRA 1406 składający się z 25 kluczy zapakowanych w praktyczny, miękki pokrowiec do przechowywania. Kolejnym interesującym produktem jest zestaw kluczy nasadowych Hillen&Mohr 17K216 – znajdziemy w nim 216 elementów w tym grzechotki, adaptery i przedłużki w opakowaniu w formie solidnej walizki.
Co istotne na wszystkie klucze marki Hillen&Mohr zapewniona jest 25letnia gwarancja producencka.
Oczywiście oprócz narzędzi typu klucze, innymi produktami „pierwszej” potrzeby, są różnego rodzaju śrubokręty, młotki czy ściski stolarskie, także dla osób szukających innych produktów z gamy narzędzi ręcznych, także się coś u nas znajdzie :)
Jak zawsze gorąco zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą :)