Išsaugoti pirkinių sąraše
Sukurti naują pirkinių sąrašą

Alyva užpildyti kompresoriai

( produktų skaičius: 7 )

Kompresory i sprężarki – czym mogą nas zaskoczyć, czyli charakterystyka i rodzaje

Kompresory oraz sprężarki to urządzenia generujące sprzężone powietrze – w dużym uproszczeniu działa to tak, iż zasysają je z zewnątrz, a następnie wypuszczają pod bardzo dużym ciśnieniem. Dzięki temu procesowi, możemy zasilić np. narzędzia pneumatyczne, które mamy na swoim wyposażeniu. Kompresory, poza wyżej wymienionym zastosowaniem, mają również za zadanie wymusić/ ukierunkować przepływ powietrza, co w praktyce oznacza, iż strumień powietrza nakierować możemy dokładnie tam, gdzie w danej chwili go potrzebujemy.

W dużym uproszczeniu możemy wyróżnić 3 typy kompresorów:

  • Kompresor tłokowy
  • Kompresor śrubowy
  • Kompresor łopatkowy

W poniższym tekście przyjrzymy się bliżej temu pierwszemu rodzajowi kompresora, który dodatkowo podzielić można na kompresor olejowy oraz kompresor bezolejowy.

Kompresor olejowy zazwyczaj osiąga większą wydajność, dlatego też jest nieodzownym elementem wyposażenia warsztatów samochodowych oraz zakładów wulkanizacyjnych, gdzie głównie służy do napędzania narzędzi pneumatycznych, takich jak chociażby pneumatyczny klucz udarowy niezbędny w pracy każdego mechanika pojazdów. Kompresory olejowe zapewniają również ciągłość pracy, co przekłada się na fakt, iż wybierane są najczęściej przez profesjonalistów. Jeżeli więc kompresor ma służyć nam w celach zarobkowych, watro wybrać ten właśnie jego rodzaj. Ma on również dłuższą żywotność, a w razie awarii jest zdecydowanie łatwiejszy w naprawie. Minusem posiadania kompresora olejowego jest to, iż co pewien czas musimy wymieniać w nim olej.

Jak często to robić?

To zależy oczywiście od intensywności użytkowania naszego kompresora. Warto, co pewien czas sprawdzać kolor i konsystencję oleju, aby wyłapać moment, w którym powinniśmy zadbać o jego wymianę.

Zaletą kompresora bezolejowego jest zdecydowanie fakt, iż nawet najmniejsze ilości oleju nie dostają się do sprężonego powierza (choć nie zwalnia nas to z korzystania z odpowiednich filtrów), co ważne jest podczas wykonywania prac, w których niezbędna jest wysoka sterylność jak np. w gabinecie dentystycznym. Sprężarka bezolejowa świetnie sprawdzi się również podczas malowania ścian czy konstrukcji, pompowania kół rowerowych czy materacy oraz czyszczenia i przedmuchiwania urządzeń. W kompresorze bezolejowym odchodzi nam konieczność sprawdzania i wymiany oleju, co również jest jego zaletą, szczególnie dla osób zapracowanych niemających czasu o wszystkim pamiętać.

Polecany jest raczej do użytku domowego/garażowego oraz dla osób, które będą z kompresora korzystać raz na jakiś czas.

Niezależnie od tego czy wybierzemy kompresor olejowy czy kompresor bezolejowy, należy pamiętać o wyborze takiego o odpowiednich dla nas parametrach.

Kompresor – kilka słów o tym, jak wybrać odpowiedni dla naszych potrzeb

Podczas wyboru kompresora/sprężarki musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będziemy go używać. Od odpowiedzi na to pytanie zleży bowiem dobór odpowiednich parametrów oraz typ kompresora, jaki będzie nam potrzebny.

Pierwszym parametrem, jaki należy wziąć pod uwagę jest pojemność zbiornika powietrza – na rynku znajdziemy np. małe kompresory olejowe 24l jak np. sprężarka, kompresor 24L PANSAM A077020, ale także większe np. kompresory olejowe 200l, także jak widać rozbieżność jest spora. Musimy pamiętać, iż im większy zbiornik, tym więcej miejsca zajmuje kompresor, dlatego jeśli mamy mały warsztat czy garaż, a kompresora będziemy używać tylko od czasu do czasu, do drobnych, niewielogodzinnych prac, nie ma sensu zagracać sobie przestrzeni dużym 200-litrowym kompresorem. Z drugiej strony duży zbiornik powietrza sprawia, że kompresor rzadziej musi się napełniać, więc jeśli zależy nam na ciągłości pracy to warto wybrać kompresor o pojemności min. 100l np. kompresor olejowy dwutłokowy PANSAM A077070 czy nawet jeszcze większy kompresor 200l.

Ta opcja jest odpowiednia dla profesjonalnych i półprofesjonalnych warsztatów i zakładów, oraz dla osób wykorzystujących kompresor w celach zarobkowych.

Drugą kwestią jest wydajność kompresora, czyli przepływ powietrza, jaki nam zapewnia, wyrażony w litrach na minutę. Optymalna wydajność dla warunków domowo-garażowych wynosi w okolicy 350l/min i umożliwia korzystanie nam z większości urządzeń pneumatycznych.

Dla warunków profesjonalnych i półprofesjonalnych parametr ten powinien być wyższy i zaczynać się od minimalnie 400l/min – tu znów wszystko zależy od dziedziny, w jakiej pracujemy i od urządzeń, które wykorzystujemy do pracy z kompresorem. Dla przykładu kompresor śrubowy do celów przemysłowych może osiągać wydajność nawet do 6000l/min!

Ostatnią z kluczowych spraw jest ciśnienie robocze, z jakim kompresor może pracować. Najpopularniejszymi kompresorami w tym wypadku są 8, 10, 12, 13 oraz 15 barowe, gdzie 8-10 bar jest wystarczające do korzystania z większości urządzeń pneumatycznych. Jeśli chodzi o wybór tego parametru, najprościej jest zapoznać się z tabelą wartości określonych dla danego narzędzia i na tej podstawie wybrać odpowiednią dla nas wartość bar. Większość narzędzi pneumatycznych potrzebuje ciśnienia rzędu 6-6,5 bar, jednak maksymalne ciśnienie w kompresorze powinno być nieco wyższe (o ok. 20%) niż to, które urządzenia potrzebuje.

Określając wszystkie wyżej wymienione istotne cechy, wybór kompresora idealnie dostosowanego do indywidualnych potrzeb użytkownika, będzie dużo prostszy i szybszy.

Kompresor akumulatorowy i kompresor bezzbiornikowy – alternatywa dla tradycyjnych urządzeń

Oprócz standardowych kompresorów tłokowych na rynku znaleźć można również kompresory akumulatorowe, które z racji tego, iż zasilane są doładowywalną baterii, dają nam dużo większą mobilność. Można zabrać je ze sobą np. w podróż, gdzie posłużyć mogą do napompowania materaca, ale również pomogą nam w sytuacji awaryjnej typu „złapanie gumy” w trasie.  Z racji swoich niewielkich rozmiarów, są one przeznaczone zdecydowanie do użytku domowego – w profesjonalnym warsztacie raczej nie znajdą one zastosowania.

Kompresor akumulatorowy DEDRA DED7077V oferowany przez nasz sklep, osiąga maksymalne ciśnienie rzędu 8 bar oraz wydajność na poziomie 90l/min. Urządzenie waży jedyne 9,5 kg, także jak na tego typu sprzęt jest bardzo lekkie, przez co poręczne, łatwe w przechowywaniu i transporcie. Sprawdzi się podczas prac związanych z przedmuchiwaniem i czyszczeniem urządzeń, pompowaniem opon rowerowych oraz samochodowych, a także pracach związanych z wykorzystaniem gwoździarek i zszywaczy pneumatycznych.

W przypadku kompresora bezzbiornikowego właśnie brak zbiornika sprawia, że maszyna jest mniejsza i lżejsza, a więc jeszcze bardziej mobilna i poręczna. Ma to jednak też swoje minusy, gdyż bez zbiornika urządzenia musi zasysać powietrze z zewnątrz przez cały czas działanie, nie nada się, więc do pracy ciągłej, a jedynie do krótkich pracy typu napompowanie piłki czy przedmuchanie obudowy komputera. I po raz kolejny – taki kompresor jest jak znalazł do użytku domowego.

Podsumowanie dwa zdania na koniec

Temat kompresorów i sprężarek jest oczywiście znaczniej bardziej obszerny, dlatego jeśli nasz tekst to dla Was za mało, zachęcamy do dalszego poszukiwania informacji w tym zakresie. My jak zwykle przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu, radzimy dokładnie określić swoje potrzeby, tak, aby odpowiednio dobrać urządzenie to tego, co chcemy uzyskać pracując nim. Standardowo trzymamy się zasady, że więcej nie zawsze znaczy lepiej i warto rozważyć przed zakupem wszystkie za i przeciw.

Mamy nadzieję, że tym tekstem przybliżyliśmy Wam zagadnienie sprężarek i kompresorów, i tym samym ułatwiliśmy lub chociażby zawęziliśmy Wasz wybór.

A przy okazji, będąc w temacie, zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi gałęziami pneumatyki takimi jak narzędzia pneumatyczne, armatura pneumatyczna czy przewody pneumatyczne.              

Prekės ženklas
Price ranges
Kaina
-

Mums rūpi jūsų privatumas

Mūsų svetainė kartu su patikimais partneriais tvarko jūsų asmens duomenis, surinktus internete, pvz., jūsų įrenginio IP adresą ir informaciją, užfiksuotą naudojant stebėjimo ir saugojimo technologijas, pvz., slapukus, žiniatinklio švyturėlius ar kitas panašias technologijas.

Slapukai naudojami paslaugoms teikti pagal privatumo politiką, taip pat analitiniais, rinkodaros tikslais, siekiant pritaikyti turinį prie jūsų pageidavimų ir interesų, įskaitant asmeninio turinio (reklamos) rodymą, ir tinkamam svetainės veikimui užtikrinti. Slapukų saugojimo ar prieigos prie jų sąlygas galite nustatyti savo naršyklėje.Privatumo politika

Spustelėję "SUTINKU, NORIU EITI Į SVETAINĘ", sutinkate, kad slapukai būtų naudojami pagal jūsų naršyklės nustatymus ir kad mūsų svetainės turinys būtų pritaikytas prie jūsų pageidavimų, taip pat statistikos ir rinkodaros tikslais, įskaitant personalizuoto turinio (reklamos) rodymą. Savo sutikimą galite bet kada atšaukti ištrindami slapukus iš savo naršyklės iš atitinkamo galinio įrenginio.

Jei spustelėsite "NESUTINKU". - negalėsite naudotis Svetaine.

NESUTINKU
SUTINKU, NORIU EITI Į SVETAINĘ
pixel